Historie

Historie

Cimbálová muzika Husaři vznikla v roce 1989 a tvořili ji většinou rodáci z Mikulčic u Hodonína. S uměleckým vedoucím a kapelníkem, vynikajícím hudebníkem, Stanislavem Reichmannem z Břeclavi. Muzika měla na čem stavět. Mikulčané, bratři Pavel a Stanislav Pavkovi, Milan Maláník a Jan Križko, spolu již 25 let v cimbálové muzice hráli. Šlo tedy o to skloubit vše v nový výraz a vytvořit základ pro historii nové muziky. A to se podařilo. Po roce ještě přišel mladý muž, Jan Kobzík z Prušánek, a muzika se stabilizovala. A ještě k názvu. Ten vznikl podle jedné známé písně: „Husaři, husaři pěkné koně máte“, kterou s oblibou tato cimbálka zahajuje svá vystoupení.

Velká ztráta potkala Husary v roce 1998, kdy ve věku 45 let náhle zemřel klarinetista Pavel Pavka. Byl to velký zásah po stránce hudební a zejména pak osobní, odešel člověk, se kterým většina cimbálky hrála již 34 let. Život šel ale dál a po hledání a zkoušení se novým klarinetistou stal Jan Štětka z Dolních Bojanovic. Osud zavál jinam i Jana Kobzíka a jeho místo zaujal muzikant a kolega z původní muziky Zdeněk Salajka z Poštorné. Další velká ztráta přišla v roce 2013. Ve věku 72 let zemřel kapelník Stanislav Reichmann. Po častém hostování basistů bylo nutno situaci řešit, proto kolektiv doplnil Radek Hřebačka ze Sedlece u Mikulova. Tím muzika dostala podobu, v jaké ji znají posluchači dnes.

O muzice

Cimbálová muzika Husaři je svým geografickým a etnografickým začleněním muzika z Podluží. To je oblast, jednoduše řečeno, mezi městy Břeclav a Hodonín. Na tomto regionu také staví svůj repertoár. Členové jsou současníky lidových skladatelů a mnohé z nich osobně znali. Řadu písní tak znali přímo od nich a některé původní verze znají z osobní spolupráce, např. s Fanošem Mikuleckým.

Muzika však nelpí jen na svém regionu. To u dobrých muzik nebylo možné v žádné době. Je třeba ovládat, a Husaři to ovládají, i tvorbu z jiných částí Moravy, Čech, Slovenska. Část své činnosti věnují muzikanti i akcím, které udržují a zachovávají folklor pro další generace. Pouští se do mravenčí práce s organizátory takových akcí i na úrovni jednotlivých obcí – kulturní pořady, soutěže, přehlídky zpěváků, předhodové večery. Při těchto akcích se mnozí, dnes již třeba i známí, zpěváci před mikrofonem objevili poprvé. Husaři tedy mají pole své působnosti rozlehlé. Hrají na veřejných i soukromých akcích – přehlídky, košty, ale také akce komorní, pro malé skupiny.

Proč tedy pozvat CM Husaři? Zaručuje plnou profesionalitu ve všech bodech vzájemné dohody. Muzikanti se shodují na tom, že označení profesionalita či profesionál není proto, že za to bere peníze. Profesionalita je třeba i to, že po první sadě písní poznají, co se má posluchačům hrát po zbytek večera. A je to prosím názor muzikantů, z nichž někteří spolu hrají již téměř 55 let.

Odkud jste?

Otázka, která padne vždy. Tak se představme:

Primáš – Stanislav Pavka – Josefov u Hodonína

Terc – Zdeněk Salajka – Poštorná, část Břeclavi

Cimbál – Jan Križko – Břeclav

Kontry – Milan Maláník – Lužice u Hodonína

Klarinet – Jan Štětka – Dolní Bojanovice u Hodonína

Kontrabas – Radek Hřebačka – Sedlec u Mikulova